A Múltmozaik bejegyzéseinek egy része Aszód városához kapcsolódik. Célom a múlt szereplőinek megelevenítése, érzéseik, döntéseik, vitáik megismerése, a város lakóin keresztül. Olykor persze statisztikák és elemzések segítségével jutunk el a kívánt célig, egy-egy jelenség megismeréséig. Hogy miért pont Aszód? Több éve foglalkozok a város társadalmának vizsgálatával, ehhez rengeteg adatot gyűjtöttem, adatbázist építettem, így több izgalmas szakmai kérdést tudok a város lakóin keresztül bemutatni.
Hol pályája éden volt a gyermekifjúnak: Diákévek a reformkorban
Hogyan teltek egy kisdiák mindennapjai a 19.század derekán? Hogyan oldották meg a szülők gyermekük iskoláztatását, elszállásolását? A korabeli protestáns, pontosabban evangélikus oktatással kapcsolatos forrásokon keresztül igyekszem láttatni a reformkori gimnazisták mindennapjait. Ebben segítségemre szolgál Podmaniczky Frigyes és Székács József visszaemlékezése, Koren István levelezése, és az aszódi latin iskolával kapcsolatos források és irodalom. GALGAPARTIHOZ Üdvözöllek messze bérctetőkről,Szent…
Így házasodtunk régen: Házasság a 19. századi Magyarországon II.
Mit jelentett a házasság őseink számára? Milyen szövetségek rejlettek egy-egy frigy létrejötte mögött? A házasság a premodern korban, sőt, később is, nem csak két ember magánügyének számított. Bonyolult szövetségek, vagyonnal, presztízzsel kapcsolatos döntések határozták meg. Olykor a beilleszkedés vagy a kirekesztés lehetősége állt egy-egy döntés mögött. Éppen ezért érdemes megnézni, hogy a társadalom egy-egy csoportja…
Pánszláv-e aki tót?- Petőfi tanára és a nyelvi kérdés
A múlt emberének élete is tele volt feloldandó konfliktusokkal, vívódásokkal, sokszor a történelem olyan helyzetbe sodorta szereplőit, melyek a jelen emberének is tanulságul szolgálhatnak. Ez elmondható Koren Istvánról is, aki az aszódi latin iskola vezetője, tanára volt. Az ő története azért is érdekes az utókor számára, mert a történelem választásra kényszerítette, pedig ő nem akart…